Gadstrup og Snoldelev
Status på projektet
Fjernvarmeprojekter i fire områder af Roskilde Kommune holdes åbne
Vi er blevet opmærksomme på, at der i Jyllinge husstandsomdeles materiale fra en varmepumpevirksomhed, hvori det fremgår, at fjernvarmeprojektet skulle være aflyst.
Dette er ikke tilfældet.
Byrådet i Roskilde Kommune besluttede på byrådsmødet den 26. februar at holde fjernvarmeprojekterne i Viby & Dåstrup, Gadstrup & Snoldelev, St. Valby & Ågerup og Jyllinge Syd åbne og genoverveje dem i 2026. Det betyder, at det fortsat er muligt at tilmelde sig fjernvarme i disse områder.
Kommunen er myndighed og beslutningstager ift. de aktuelle fjernvarmeprojektforslag. Fors følger op på beslutningen og skal i tæt samarbejde med Roskilde Kommune tage stilling til det videre forløb for de fire fjernvarmeområder.
Læs nyheden om fjernvarmeprojekterne her.
Sådan tilmelder du dig
Du kan blive tilsluttet fjernvarme til kampagnepris på 25.000 kr., indtil gravemaskinerne har været forbi dit hus.
- Gadstrup og Snoldelev
Aktuel tilslutningsprocent
Det er endnu for tidligt at sige, om vi kan tilbyde fjernvarme til Gadstrup og Snoldelev. Før vi kan gå videre med at indhente priser på anlægsarbejdet, kræver det en tilslutning på 70 % af byens samlede opvarmede boligareal.
Vi viser tilslutningsprocenten ud fra opvarmet boligareal, da det giver et mere præcist billede af den reelle tilslutning. Et boligselskab tæller f.eks. kun som én ejendom, men dækker ofte et større opvarmet boligareal. Metoden tager derfor højde for, at nogle bygninger dækker et større opvarmet boligareal end andre.
Den aktuelle tilslutningsprocent baseret på opvarmet boligareal er 28,82 %.
Tilslutningsprocenten er senest opdateret den 10. februar 2026.
De næste trin
Online informationsmøde
Se vores og Roskilde Kommunes online informationsmøde fra den 30. januar 2024 om fjernvarme til Viby og Dåstrup, Jyllinge, Gadstrup & Snoldelev samt St. Valby & Ågerup, mens du sidder med benene oppe i sofaen.
Materialer om projektet
Projektprisberegner
I vores beregner kan du indtaste dine oplysninger og få en idé om, hvad det i kroner og øre vil betyde for dig at skifte fra gas fjernvarme.
Priserne i beregneren er vejledende og henvendt til de veje, der indgår i projektforslaget for Gadstrup og Snoldelev.
Har du en anden varmekilde end gas, skal du ringe ind for at få en pris på fjernvarme.
Alle priser er inkl. moms.
Dit fjernvarmeforbrug
Din årlige pris
Tryghed hele vejen
Mens du venter på fjernvarmen, passer vi på din varmekilde. Så behøver du ikke bekymre dig, hvis varmen pludselig ryger, før fjernvarmen er nået hele vejen frem til din bolig.
Få svar på dine spørgsmål
Tilslutningen fra A til Å
Se en kort oversigt over processen, fra du modtager tilbuddet om at få fjernvarme til gravearbejdet og det endelige slutmål, hvor du holder din bolig varm med fjernvarme.
Vi hjælper dig videre
Har du spørgsmål om fjernvarme eller brug for hjælp?

